אירועים, הצגות, מחול

פילובולוס – וירטואוזיות מהנה לכל המשפחה

שנתיים לאחר שביקרה בישראל עם המופע Shadowland חוזרת להקת המחול האמריקאית פילובולוס בתכנית חדשה, בה משולבת עבודה חדשה שנוצרה בשיתוף אתגר קרת ושירה גפן, ועבודות חדשות  נוספות וותיקות מרפרטואר הלהקה.

פילובולוס נוסדה בשנת 1971 ופועלת כבר 45 שנה, ויצרה בזמן זה רפרטואר של מעל 100 יצירות, שהוצגו ב-64 מדינות. הלהקה מרבה לשתף פעולה עם גופים אמנותיים רבים מתחום המוזיקה והתיאטרון, ויוצרי פילובולוס זכו בפרסים רבים.

ג'ונתן וולקן, מוזס פנדלטון, רובי ברנט ולי האריס יצרו את היצירה הראשונה כתרגיל בשיעור, יצירה שהתגרתה בחוקי הכבידה עד קצה היכולת האנושית. מה שהחל כתרגיל מחול, פיסולי, אקרובטי ותיאטרלי הפך לתפיסה כוריאוגרפית ייחודית. פילובולוס מאופיינת בשליטה גופנית מוחלטת של הרקדנים בעלי הכשרה בבלט קלאסי, מחול מודרני, אתלטיקה ואקרובטיקה, לוליינות ואמנויות לחימה. ועיצוב אסתטי של צורות וצבעים באמצעות תלבושות, תאורה ופסקול.

פילובולוס מצליחה היטב בישראל, ומגיעה אלינו כל כמה שנים. דמיון והומור, תלבושות ועיצוב, שליטה בגוף, כולם יוצרים מופע מוצלח וקליט. הלהקה תופיע בישראל עם חמש מיצירותיה, אשר החדשה בהן היא שת"פ ישראלי.

"המדוושת המשבשת" (The Inconsistent Pedaler)

הוצגה בבכורה ב-2014. העבודה נוצרה על ידי שירה גפן ואתגר קרת בשיתוף המנהלים האמנותיים של הלהקה: רובי ברנט, רנה יבורסקי, מאט קנת ואיתמר קובובי והרקדנים. זהו ניסיון לספר סיפור ללא מילים על חגיגת יום ההולדת 99 לסבא, הכוללת עוגת יום הולדת, ברווזים, ואופניים שמניעות את העלילה. הסיפור לעתים נראה ברור יותר ולעתים פחות, אך כולו מלא הומור וחן, במיוחד בסופו, בו הדגש עובר מהפנטומימה אל התנועה, והסבא שלנו עף.

111Pilobolus_The Inconsistent Pedaler_Grant Halverson1
הומור תאטרלי ותנועתי ב"המדוושת המשבשת". צילום: גרנט הלוורסון

Automaton

שיתוף פעולה ראשון של פילובולוס עם הכוריאוגרף הבלגי הנודע סידי לארבי שרקוואי ביחד עם רנה יבורסקי ועם רקדני הלהקה.

יצירה הבודקת את ההבדלים בין בני האנוש למכונה, הרקדנים מתחילים בתנועה מכנית, בעולם של מראות, בו לרגע לא ברור אם עברנו אל הצד השני של המראה, כמו אליסה. התנועה נעה בין המכני לאנושי, בין החום לקור.

111Pilobolus_Automaton_Grant Halverson
עולם המראה – בין המכני לאנושי ב"בובה מכנית". צילום: גרנט הלוורסון

On The Nature of Things

נוצר על ידי רובי ברנט, רנה יבורסקי, מאט קנת, איתמר קובובי בשיתוף הרקדנים. קטע יפיפה בו שלושה רקדנים נאבקים, נעים כגלים, רוקדים על עמוד שהוא מעין כן של פסל. נראה כאילו כד יווני קם לתחייה לצלילי ויולדי הנפלאים.

111Pilobolus_On the Nature of Things_Grant Halverson4
פסלים יוונים ב"על טבע הדברים". צילום: גרנט הלוורסון
999OnNatureOfThings_RobertWhitman4
יופים של האלים ב"על טבע הדברים". צילום: רוברט וויטמן

All Is not Lost

העבודה נוצרה על ידי להקת OK Go וטריש סיי בשיתוף עם רקדני פילובולוס.

העבודה הזו היא אולי היחידה בערב הזה שמנסה למתוח את גבולות המופע והמחול מעבר לוירטואוזיות, אל הרהור על מקומו של הקהל. בצד אחד של הבמה, הרקדנים נעים על במה מוגבהת. העניין האמתי הוא בצד השני – מתחת לבמה יש מצלמת וידאו, אשר מצלמת דרך רצפת זכוכית את תנועת הרקדנים. זוית הצילום מפתיעה, הקהל הופך ל"למטה" של הרקדנים, ומתגלה תנועה אחרת ומרתקת.

American Dance Festival 2011
לאן להסתכל קודם? "לא הכל אבוד". צילום: שרה דיויס

באתר  www.allisnotlo.st, תוכלו ליצור הודעות וידאו-ריקוד המבוססות על הבמה השקופה. זה מיצג אינטראקטיבי בשיתוף עם גוגל, בו אפשר להקדיש הודעות אישיות לחברים שמבוצעות על ידי רקדני פילובולוס. הנה ההודעה שלי: http://goo.gl/d9Jqyo

השתמשתי בממשק כדי ליצור וידאו מיוחד משלי:

והנה הקליפ הרשמי, שהיה מועמד לגראמי:

Megawatt

על רקע המוזיקה הקצבית של פרימוס, רדיו הד וסופר פושר, הרקדנים נעים כאלקטרונים מחושמלים ומפגינים אקרובטיקה מרשימה. מאת ג'ונתן ווקן בשיתוף עם רקדני הלהקה.

במצטבר, זוהי הופעה מהנה, כל קטע שונה מאוד ממשנהו, כתוצאה משיתוף פעולה עם יוצרים אחרים, כך שנוצר גיוון ועניין. הופעה קלילה שתדבר לקטנים וגדולים כאחד, בלי ניסיון למסר מלבד יכולות הגוף ויופי התנועה.

"פילובולוס" בישראל

במסגרת הסדרה מחול במשכן 

קופת האופרה: 03-6927777
יום שישי  22/01  המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, 12:00
שבת 23/01 המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, 16:00,  21:00

להזמנות: אתר האופרה הישראלית.

ירושלים – תיאטרון שרובר

קופת התיאטרון: 02-5605755

יום שני 25/01 בשעה 20:30

להזמנות אתר בימות.

חיפה – אודיטוריום

גרבר: 04-8418411, 04-8384777

יום שלישי 26/01  אודיטוריום חיפה, 20:30 

להזמנות אתר אתוס חיפה.

הפקה בישראל בימות גלובל